22 czerwca odbyło się Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018, które rozpoczęła Msza Święta w kościele NSPJ w Grabowie Król. Następnie spotkaliśmy się w szkolnej auli. To zakończenie roku szkolnego było dla nas okazją do wyrażenia wdzięczności i podziękowań dla pani dyrektor Wiesławy Głowackiej, która po 16 latach przestaje pełnić tę funkcję. Pani Dyrektor, nauczycielom, pracownikom szkoły, a przede wszystkim uczniom życzymy udanych, pełnych wrażeń wakacji. Do zobaczenia we wrześniu.
Aktualności
Zakończenie roku szkolnego
Podsumowanie Projektu Misja Przyroda
21 czerwca zakończyliśmy realizację projektu Misja Przyroda. Uroczyste podsumowanie odbyło się w szkolnej auli. Koordynator projektu pani Renata Dobrowolska przedstawiła prezentację multimedialną, w której przypomniała wszystkie działania, jakie związane były z realizacją całego projektu. Nie mogło zabraknąć słów podziękowań dla tych, którzy pomagali nam w różny sposób, słodkiego poczęstunku i pamiątkowego zdjęcia. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie konkursu, które będzie miało miejsce pod koniec wakacji.
Dzień Sportu
20 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Sportu. Nad całością czuwał pan Roman Wróblewski. Uczniowie poszczególnych klas przybrali barwy drużyn biorących udział w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej i rozegrali swój własny MAŁY MUNDIAL. Nie mogło zabraknąć wiernych kibiców, którzy dzielnie wspierali swoich zawodników.
Spartakiada
19 czerwca uczniowie klas I i III uczestniczyli w Spartakiadzie zorganizowanej przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kołaczkowie.
Imprezę prowadziła grupa „Kolorowe skarpety”. Prowadzący przedstawili scenkę związaną z mundialem.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zabawach i konkurencjach sportowych takich jak: bieg w workach, rzut piłką do kosza, bieg slalomem z piłką.
Dzieci otrzymały posiłek, napoje i upominki.
Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Wycieczka do Uniejowa
19 czerwca klasa szósta wybrała się na wycieczkę do Uniejowa. Uczniowie świetnie bawili się w rewelacyjnym parku linowym i termach.
Klasa siódma na kręglach
18 czerwca klasa siódma pojechała do Wrześni na kręgle. Wyjazd był nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca ex aequo z klasą VII a z Kołaczkowa podczas Gminnej Spartakiady Profilaktycznej. Nagrodzone klasy bawiły się świetnie.
Wycieczka do Poznania
14 czerwca klasy 0 – III udały się na wycieczkę do Poznania. W Palmiarni dzieci poznały egzotyczne rośliny i mogły posmakować produktów z nich wytwarzanych, takich jak: cukier palmowy, kakao, cynamon. Następnie uczniowie udali na Stary Rynek, gdzie zobaczyły legendarne koziołki na wieży ratuszowej. Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć wszyscy udali się kolejką „Maltanka” na termy, gdzie mogli skorzystać z parku wodnego. Zrelaksowani i zadowoleni udali się na posiłek w McDonaldzie i wrócili do domów.
Misja Przyroda - warsztaty plastyczne
Za nami kolejne zadanie w ramach Projektu Misja Przyroda. W środę 13 czerwca spotkaliśmy się po południu na warsztatach plastycznych.
Robiliśmy pszczółki, w wykonaniu, których pomagała nam Pani Małgorzata Wiśniewska. Wykonaliśmy wspólnie plakat zachęcający społeczność szkolną do wzięcia udziału w akcji „Zaadoptuj pszczołę”
Gminna Spartakiada
Kolejny raz wzięliśmy udział w spartakiadzie przygotowanej przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kołaczkowie. Klasy siódme z całej gminy spotkały się w Szkole Podstawowej w Sokolnikach. Zadaniem uczniów było przedstawienie scenek, których tematem było uzależnienie od mediów. Konkurowało 6 klas. Zdobyliśmy pierwsze miejsce ex aequo z klasą VII a z Kołaczkowa. Cieszymy się bardzo, a w nagrodę jedziemy w poniedziałek na kręgle do Wrześni.
Projekt Misja Przyroda
W piątek 8 czerwca w ramach Projektu „Misja Przyroda” odbyły się w naszej szkole warsztaty kulinarne. Uczniowie pod okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Krzywej Górze przygotowali lemoniadę, fit-jogurty i naleśniki. A w roli głównej wszędzie miód.
Wykonaliśmy również ścienną gazetkę na korytarzu szkolnym. Ma ona reklamować projekt, w którym nasza szkoła bierze udział.
Dziękujemy Wrzesińskiej Spółdzielni Mleczarskiej za przychylność i życzliwość dla naszych akcji oraz kefiry, z których powstały zdrowe desery.
I Międzyszkolna Olimpiada Ekonomiczna SKO 2018
6 czerwca 2018 roku o godzinie 10:00 w PKO Września przy ul. Szkolnej odbyła się I Międzyszkolna Olimpiada Ekonomiczna SKO 2018. Założeniem Olimpiady było promowanie idei oszczędzania oraz posiadanie szerokiej wiedzy ekonomiczno-matematycznej. Naszą szkołę reprezentowali: klasy I-III: Marcel i Mateusz, zaś klasy IV-VII: Juliusz i Michał . Nagrodzony został Marcel, który zajął trzecie miejsce w kategorii klas I-III. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Gminny Konkurs Małych Form Teatralnych
Dzisiejszy dzień w naszej szkole należał do szczególnie ważnych.
Jak co roku odbył się u nas Gminny Konkurs Małych Form Teatralnych promujących twórczość Jana Brzechwy pt. „W krainie bajek Jana Brzechwy”. Do konkursu przystąpiło pięć szkół. W kategorii klas I-III: uczniowie SP im. Jana Brzechwy. W drugiej kategorii, klas IV-VII rywalizowało pięć szkół: Szkoła Podstawowa w Sokolnikach, Szkoła Podstawowa w Bieganowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kołaczkowie, Społeczna Szkoła Podstawowa we Wszemborzu oraz gospodarze czyli Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy. Poziom konkursu był bardzo wysoki, ponieważ uczestnicy rewelacyjnie przygotowali się do swoich ról i wzorowo je odegrali. Rywalizacja była zacięta, a jury miało ciężki orzech do zgryzienia. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców:
- Klasy I-III -uczniowie klasy III SP im. Jana Brzechwy w Grabowie Królewskim,
- Klasy IV-VII: kategoria starszych pierwsze miejsce za wiersz Włos zdobył zespół Szkolno-Przedszkolny w Kołaczkowie, drugie miejsce Szkoła Podstawowa w Bieganowie za wiersz Żuraw i Czapla a trzecie miejsce szkoła imienia Jana Brzechwy za wiersz Konik polny i boża krówka.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Jako gospodarze zapraszamy za rok. Życzymy wielu sukcesów przyszłym „artystom”.
Dzień Patrona
4 czerwca 2018 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona Jana Brzechwy.
O godzinie 9:00 cała społeczność szkolna zebrała się na auli. Tutaj zostaliśmy serdecznie przywitani przez koleżankę Oliwię, a następnie został wniesiony sztandar. Pani Dyrektor Wiesława Głowacka przywitawszy zebranych przybliżyła wizerunek sztandaru i zaprosiła zebranych do dalszej części obchodów.
Po części wstępnej prowadzący przybliżyli sylwetkę twórczą naszego patrona. Bardzo dobrze w rolę Jana Brzechwy wcielił się Marcel, któremu towarzyszył Mateusz. W części oficjalnej znalazły się także małe formy teatralne. Przedstawiciele poszczególnych klas wystawiali na małej scenie utwory Jana Brzechwy.
Klasa pierwsza zaprezentowała dwa wiersze: „Leń” i „Wiosenne porządki”. Potem przyszła kolej na klasę trzecią, a tu „Jajko”. Trzeba przyznać, że występ należał do udanych, a aktorzy dobrze rokują na przyszłość. Następni w kolejce byliśmy my, klasa czwarta, z wierszem „Grzebień i szczotka”. W poszczególne role wcielili się Julita, Alicja, Klaudiusz i ja – jako skromny statysta z grzebieniem i szczotką. Nie ulega wątpliwości, że całe przedstawienie „skradła” nietuzinkowa fryzura Klaudiusza. Jako ostatni, ale nie najgorsi, wystąpili uczniowie klasy szóstej z wierszem „Konik polny i boża krówka”. Najbardziej w tym utworze spodobało mi się zaskakujące zakończenie, bo nie wiedziałem, że biedronka jak się przeje to stanie się krową, a konik polny koniem?! Ale na tym właśnie polega dowcip utworów Jana Brzechwy.
Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek i pyszne lody.
Dzień niewątpliwie należał do udanych, można rzec połączenie przyjemnego z pożytecznym, ponieważ w przystępny i wesoły sposób przypomnieliśmy sobie biografię Jana Brzechwy i poznaliśmy jego twórczość jako nową odsłonę – małe formy teatralne.
Relację przygotował Juliusz.
Małe Wrzesińskie Dyktando
30 maja 2018 odbyło się wręczenie nagród w konkursie Małe Wrzesińskie Dyktando. Marika Walkowiak odebrała nagrodę za zajęcie III miejsca. Gratulujemy!
Konkurs piosenki w WOK-u
28 i 29 maja we Wrzesińskim Ośrodku Kultury odbył się XIX konkurs piosenki. Uczestnicy, a było ich osiemdziesięciu, startowali w czterech kategoriach: przedszkole, klasy 1-3, 4-7 oraz gimnazjum i liceum. Naszą szkołę reprezentowały Oliwia Pruchniewicz (piosenką Śpiewam i tańczę), Alicja Pruchniewicz (Pół kroku stąd) i Sandra Rogacka (Nie zapomnij). Wyróżnienie zdobyła Oliwia. Gratulujemy!
20 rocznica poświęcenia i wmurowania Aktu Erekcyjnego
- 4
4 maja 1998 rok – ważna data w historii szkoły
4 maja tego roku minęła dwudziesta rocznica poświęcenia i wmurowania Aktu Erekcyjnego w Szkole Podstawowej w Grabowie Królewskim. Była to inicjatywa ówczesnego dyrektora Zespołu Obsługi Ekonomicznej i Administracji Oświaty w Kołaczkowie Czesława Surowca oraz przewodniczącego Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły Czesława Koniecznego. Przygotowaniem uroczystości zajęli się jej inicjatorzy, dyrektor szkoły Danuta Wizła, członkowie Społecznego Komitetu Rozbudowy, Rada Rodziców, Rada Szkoły, a także nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.
Akt został spisany na papierze czerpanym przez Lucynę Lewandowską, treść zredagowała Wiesława Głowacka. Wykonana została też pamiątkowa tablica, ufundowana przez radnych – Lechosława Pacyńskiego, Włodzimierza Korcza i Jerzego Wosia.
Dla społeczności szkolnej, jak i lokalnej było to niezwykle ważne wydarzenie. Po wielu latach starań rozbudowa szkoły stała się faktem, mury nowego budynków można już było podziwiać.
Uroczystość rozpoczęta została w kościele parafialnym w Grabowie Królewskim Mszą Świętą, którą odprawił ksiądz biskup Stanisław Gądecki. Nad całością czuwał ksiądz proboszcz Czesław Mucha, który był wielkim orędownikiem rozbudowy szkoły. Reszta uroczystości odbyła się na placu przed szkołą. Chociaż pogoda niezbyt sprzyjała, a właściwie strugi deszczu lały się z nieba, spokojnie był realizowany dalszy program. Najpierw wystąpił gospodarz gminy - wójt Jan Bilski, następnie dyrektor GZOEiAO Czesław Surowiec odczytał tekst Aktu Erekcyjnego. Ważne osobistości złożyły podpisy na Akcie i jego replikach, wśród nich byli: wójt Jan Bilski, ksiądz biskup Stanisław Gądecki, ksiądz proboszcz Czesław Mucha, Kurator Oświaty w Poznaniu Grażyna Ziółkowska, poseł Bronisław Dankowski, wizytator Kuratorium w Poznaniu Arleta Nowak, dyrektor Czesław Surowiec, przewodniczący Rady Gminy Mirosław Pawlak, radni – Włodzimierz Korcz, Jerzy Woś, Lechosław Pacyński, dyrektor Przedsiębiorstwa Budownictwa Rolniczego we Wrześni, główny wykonawca budowy, Marek Dopierała, przewodniczący Społecznego Komitetu Rozbudowy Szkoły Czesław Konieczny, dyrektor szkoły Danuta Wizła oraz przedstawiciele szkoły i władz gminnych. Ksiądz biskup poświęcił Akt, uczniowie zaprezentowali go zebranym na placu, po czym włożono go do specjalnej tuby i umieszczono w murze szkoły. Na pamiątkę tego wydarzenia przybito tablicę okolicznościową.
Dwa lata później ku radości mieszkańców Grabowa Królewskiego i Krzywej Góry oddana była do użytku nowa szkoła.
Zamieszczone powyżej zdjęcia pochodzą ze szkolnej kroniki. Autor zdjęć: Roman Wróblewski
V Gminny Konkurs Matematyczny w Sokolnikach
30.05.2018r. w Szkole Podstawowej w Sokolnikach odbył się V Gminny Konkurs Matematyczny: Mistrz Tabliczki Mnożenia i Rachunku Pamięciowego. Naszą Szkołę reprezentowali: Oliwia Mikołajczak i Julia Pęczkowska z klasy szóstej, oraz Alicja Pruchniewicz i Juliusz Swędrowski z klasy czwartej. Wszyscy uczestnicy walczyli o jak najlepszy wynik. W kategorii klas czwartych najlepszy w naszej gminie okazał się Juliusz Swędrowski zdobywając I miejsce i tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia i Rachunku Pamięciowego. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Konkurs plastyczny "Obraz wielkopolskiej wsi"
30 maja 2018 odbyło się rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. Obraz wielkopolskiej wsi organizowanym przez Wielkopolski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na 1000 złożonych prac mamy mistrza: Wojciech Zimny, uczeń klasy III zajął II miejsce. Jesteśmy bardzo dumni i życzymy więcej sukcesów Wojtkowi i innym naszym uczniom.
Ratujmy dzikie zapylacze
- 1
W sobotę 26 maja uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów należących do grupy projektowej przystąpili do uprzątnięcia już istniejącej rabaty oraz poszerzenia jej o kwietne elementy. Dosadziliśmy roślin miododajnych i kolorowo kwitnących. W ogrodzie ustawiliśmy wykonane wcześniej hotele dla dzikich zapylaczy.
Zrobiło się kolorowo i pięknie. Teraz czekamy na lokatorów – dzikie pszczoły, osy, bzygi i motyle.
Serdecznie zapraszamy!!!
Archiwum Aktualności